دلایل روشن شدن چراغ چک موتور ، مفهوم چراغهای هشداردهنده مهم در خودرو

چراغ چک موتور خودرو می‌تواند یک مزیت یا یک دردسر باشد مخصوصاً وقتی‌که بدانید صدها چیز می‌تواند باعث روشن شدن این چراغ شوند.

آیا واقعاً لحظه ای که چراغ چک موتور خودرو روشن می‌شود باید ترسید و به نزدیک‌ترین تعمیرگاه ماشین مراجعه کرد؟ ممکن است با فهمیدن این که چه چیزهای ساده ای هم منجر به روشن شدن این چراغ می‌شود سورپرایز شوید. با این حال، اگر بیش از 5 سال از عمر خودروی شما می‌گذرد و مطمئن نیستید که خودرو چه مشکلی دارد بهتر است که روشن شدن چراغ را خطایی در ماشین تلقی کنید.

در تصویر بالا هشدار شماره 25 چراغ چک موتور جک s5 می باشد.

10 دلیل رایج روشن شدن چراغ موتور و تعمیر مرتبط با آن را اعلام کرده است. این مطلب به شما کمک خواهد کرد که بدانید روشن شدن این چراغ چه مقدار هزینه روی دستتان می‌گذارد.

چراغ سرویس موتور:

روشن شدن این چراغ به معنای نزدیک شدن شما به سرویس های دوره ای خودرویتان است. در بعضی خودروها فقط با بالا رفتن کارکرد این چراغ روشن می شود ولی در بعضی دیگر پس از سنجش فاکتورهای مهمی مثل فشار روغن، دمای موتور روشن می شود و شما را راجع به تعویض روغن یا انجام سرویسهای دیگر مطلع می سازد. در بسیاری از خودروها می توانید این چراغ را نادیده بگیرید یا آن را ریست کنید. هنگامی که خودروی خود را برای سرویس می برید باید این چراغ را برای شما ریست کنند. اگر پس از روشن کردن خودرو این چراغ 10 ثانیه روشن بماند و سپس خاموش شود معمولا به معنای این است که شما 500 کیلومتر دیگر تا سرویس بعدی فاصله دارید.

10. تعویض انژکتور

یکی از دلایل اصلی خرابی انژکتورها انسداد آنها توسط مواد زائد ته‌نشین شده مخزن سوخت است. و دلیل آن رانندگی مداوم با سوخت کم ، استفاده از سوخت بی کیفیت و تعویض نکردن فیلتر سوخت است.

9. تعویض دریچه بازچرخانی گاز اگزوز و تمیز کردن تمام اتصالات آن

تعویض دریچه بازچرخانی گاز اگزوز خودرو (EGR) و تمیز کردن تمام اتصالات آن برای خودرو ضروری است،

8. تعویض ترموستات

ترموستات نسبت به دیگر اجزای موتور کار سخت‌تری انجام می‌دهد. ترموستات در مناطق گرم بیشتر خراب می‌شود. دومین دلیل رایج چراغ چک موتور "خرابی ترموستات" است.

7. تعویض شمع و سیم آن

البته تعویض شمع و سیم‌های آن به عنوان یک تعمیر استاندارد در نظر گرفته می‌شود. اگر شمع‌ها و سیم‌ها تعویض نشوند بعد از مدتی چراغ چک موتور روشن می‌شود. اگر رسیدگی نشود شمع دیگر جرقه نخواهد زد. باعث خرابی کوئل و مبدل کاتالیزوری می‌شود.

6. تعویض سنسور توده جریان هوا

تعویض سنسور توده جریان هوا ششمین دلیل رایج روشن شدن چراغ چک موتور است. توده جریان هوا در شرایط جاده ای خشک و گرد و خاک تابستانی یا برفی با نمک و یخ آسیب‌پذیرتر است. با تمیز نگه داشتن فیلتر هوا می‌توان از خراب شدن آن جلوگیری کرد.

5. تعویض کوئل

نادیده گرفتن تعمیر و نگهداری شمع و سیم‌های شمع موجب خرابی کوئل شده و با روشن شدن چراغ موتور باید آن را تعویض کنیم،

4. تعویض کوئل ها و شمع‌ها

خرابی کوئل و شمع‌ها با هم به عنوان یک گروه با 3.58 درصد از تعمیرات در رده ی چهارم قرار می‌گیرد. در بسیاری آر موارد خرابی کوئل ناشی از ایراد در شمع‌ها است.

3. بررسی شل بودن درپوش باک خودرو و در صورت نیاز سفت کردن یا تعویض آن

درپوش سوخت شاید بی‌اهمیت به نظر برسد اما یک درپوش سوخت شل می‌تواند سبب روشن شدن چراغ موتور شود. بنابراین اگر به‌تازگی باک خودرو را پر کرده‌اید و چراغ موتور روشن شده است با چک کردن درپوش باک خودرو شاید مشکل حل شود.

2. تعویض مبدل کاتالیست با مبدل کاتالیست OE جدید

مشکل در مبدل کاتالیست در خودروهای قدیمی رایج‌تر است با نگهداری نادرست خودرو و تعویض نکردن به‌موقع شمع خودرو به وجود می‌آید.

1. تعویض سنسور اکسیژن

تعویض سنسور اکسیژن با شایع‌ترین دلیل روشن شدن چراغ موتور است. هزینه زیادی ندارد. مشکل در این سنسور باعث اختلالاتی در سیستم ECU مثل تزریق بیش از حد سوخت می‌شود که این تزریق بیش از حد باعث مصرف بیشتر سوخت (تا 40 درصد بیشتر) می‌شود و هزینه ای اضافی به بار می‌آید.

چراغ های مهم جک S5

در مورد چراغ چک جک اس5 چراغ شماره 16 و 24 و 25 مهم هستند

1 .چراغ نمایشگر مه شکن جلو
2 .چراغ نمایشگر نور بالا
3 .در صورت مجهز بودن )DRL)
4 .چراغ نمایشگر راهنما )راست/چپ(
5 .چراغ هشدار دمای مایع خنک کننده
6 .چراغ نمایشگر مهشکن عقب
7 .چراغ هشدار نقص سیستم ترمز و ترمز دستی
8 .چراغ هشدار نقص در سیستم )EPB)
9 .چراغ هشدار پایین بودن سطح سوخت
10 .چراغ نمایشگر کمربند ایمنی راننده
11 .چراغ هشدار نقص در سیستم فرمان الکتریکی
12 .چراغ نمایشگر سیستم ESC
13 .چراغ هشدار فشار غیرطبیعی تایر
14 .چراغ نمایشگر موقعیت کلید
15 .چراغ هشدار نقص سیستم کنترل گازهای آلاینده اگزوز
16 .چراغ هشدار فشار روغن موتور
17 .چراغ نمایشگر کمربند سرنشین جلو
18 .چراغ نشانگر سیستم کنترل سرعت یکنواخت
19 .چراغ نشانگر ضدسرقت
20 .چراغ نشانگر حالت (هوشمندی چهار چرخ) Smart 4WD
21 .چراغ هشدار شارژ باتری
22 .چراغ نشانگر کارکرد چهار چرخ
23 .چراغ نشانگر سیستم ایربگ SRS
24 .چراغ اعلام نقص موتور (چراغ چک موتور)
25 .چراغ اعلام نقص کامپیوتر گیربکس اتوماتیک TCU
26 .چراغ نشانگر پدال ترمز
27 .چراغ نشانگر کنترل در سراشیبی HDC
28 .چراغ هشدار نقص سیستم ABS
29 .هشدار نقص در سیستم پایش فشار تایرها

چراغ چک:

همه خودروهای جدید مجهز به سیستم ثبت خطای OBD-II هستند که در سرتاسر خودروها با سنسورهای مختلف ارتباط دارد. وقتی چراغ چک روشن می شود معناهای مختلفی می تواند داشته باشد. چیزی حدود 4000 کد مجزا برای OBD وجود دارد که قابل ذخیره شدن است. دستگهای مخصوصی هستند که به پورت OBD در زیر داشبورد متصل می شوند و می توانند کدها را بخوانند یا آن ها را پاک کنند. کدهای خطا به دو دسته تقسیم می شوند: 1- کدهای غیر فعال 2 – کدهای فعال. کدهای غیر فعال به آنهایی می گویند که در گذشته ثبت شده اند ولی اکنون مشکلی محسوب نمی شوند در حالی که کدهای فعال مربوط به مشکلات فعلی اتومبیل شما هستند. کدها به سه دسته کلی تقسیم می شوند که عبارتند از کدهای B (مربوط به بدنه)، کدهای C (مربوط به شاسی) و کدهای بیشمار P که مربوط به موتور هستند.

چراغ هشدار مشکل برقی:

این چراغ در هر خودرویی متفاوت است اما معمولا به شکل یک باطری است. هنگام روشن کردن خودرو شاهد خاموش و روشن این چراغ هستید بخشی از سیستم تست خودکار خودرو توسط خودش است. ولی اگر این چراغ روشن بماند به معنای این است که سیستم شارژ برقی به درستی عمل نمی کند. اگر دینام به مشکل بخورد یا تسمه آن خراب شود نمی تواند به درستی وظیفه خود را انجام دهد. روشن شدن این چراغ زمانی است که شارژ باطری به درستی انجام نشود.

چراغ اخطار ترمز 1:

هدف از روشن شدن این چراغ اینست که به شما اخطار دهد سیستم ترمز شما اشکالی به وجود آمده است. اگر این چراغ روشن شد به دفترچه راهنمای خودروی خود مراجعه کنید تا معنای آن را درک کنید. مثلا بالا بودن ترمز دستی باعث روشن شدن این چراغ می شود که در این مواقع بوی لنت سوخته به مشام شما می رسد. در صورتی که سطح روغن ترمز در سیلندر اصلی کمتر از حد نرمال شود نیز این چراغ روشن می شود. هر خودروسازی استاندارد مخصوص به خود را برای این چراغ دارد.

چراغ اخطار ترمز 2:

اگر خودروی شما مجهز به ABS باشد چراغ دومی مربوط به ABS دارید. اگر این چراغ روشن شد فورا خودرو خود را نزد متخصص ببرید تا آن را بازدید کند. روشن شدن این چراغ به معنای این است که کامپیوتر ABS خطایی در سیستم پیدا کرده است. رفع این خطا ممکن است به سادگی پاک کردن گرد و غبار نشسته روی یکی از سنسورها باشد یا به عوض کردن کل یونیت ABS منجر شود که بسیار پر هزینه است. در هر صورت هنگامی که این چراغ روشن می شود به این معناست که ABS خودروی شما از کار افتاده و سیستم ترمز شما مانند یک خودروی دهه 70 میلادی شده است. به خاطر داشته باشید که این چراغ معمولا هنگامی که استارت می زنید روشن شده و چند ثانیه بعد از خاموش می شود. اگر این چراغ چشمک زد یا به هر طریق دیگری توجه شما را به خودش جلب کرد حتما به آن توجه کنید. در مقایسه با چراغ ABS ای که به صورت ممتد روشن است، چراغ ABS چشمک زن نشاندهنده مشکل جدی تر است. در بعضی موارد ممکن است معنای آن این باشد که خودروی شما اصلا هیچ ترمزی ندارد!

چراغ هشدار مایع خنک کننده:

این چراغ معمولا به سطح مایع خنک کننده است. روشن شدن به معنای اینست که سطح مایع خنک کننده در رادیاتور کم است و باید آن را پر کنید. البته اگر موتور گرم بود هرگز در رادیاتور را باز نکنید. برای پر کردن یا از مایع خنک کننده مخصوص که از قبل با آب مقطر ترکیب شده استفاده کنید یا از آب مقطر خالص. آب شهر داخل رادیاتور نریزید زیرا باعث جرم گرفتن و بستن رسوب می شود. ترکیب مناسب مایع خنک کننده نقش ضد یخ در زمستان و ضد خوردگی در تابستان را ایفا می کند.

چراغ اخطار روغن موتور:

معمولا این چراغ زمانی روشن می شود که فشار روغن شما بیش از حد پایین باشد. کمبود فشار روغن یک مشکل جدی است و اگر با روشن بودن این چراغ به رانندگی خود ادامه دهید سرانجام موتور خودروی شما از کار می افتد. از عواملی که در پایین اومدن فشار روغن نقش دارند می توان به خرابی پمپ روغن، مسدود شدن فیلتر روغن یا کمبود خود روغن (مثل حالتی که موتور روغن سوزی داشته باشد) اشاره کرد. در هر صورت باید سریعا برای رفع این عیب اقدام کنید.

آخرین بروزرسانی Sunday, 19 June 2022

کرمان موتور شیراز

کرمان موتور شیراز حسینی شماره 2606 ، یکی از نمایندگی های معتبر واقع در مرکز شهر شیراز می باشد که انواع محصولات درجه یک کرمان موتور شامل انواع خودرو جک ، لیفان و KMC را به همشهریان عزیز ارائه میدهد. اولین نمایندگی کرمان موتور در شیراز ، نمایندگی حسینی با کد 2606 می باشد. از ویژگی های بارز آن می توان به نزدیکی به مرکز شهر و تخصص خوب پرسنل در زمینه مشاوره و ثبت نام و همچنین تحویل زودتر از موعد محصولات فروش ویژه اشاره کرد. این نمایندگی در مرکز شهر شیراز به آدرس شیراز – چهارراه بنفشه به سمت فلکه هنگ قرار دارد.